Synasc 2005 - Preliminary program
SYNASC 2005


Saturday | Sunday | Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday
 

SYNASC 2005

Saturday, September 24

16:00-20:00

Registration

Sunday, September 25

8:00-9:30

Registration

9:30-9:50

Opening

9:50-10:40

Invited talk .   Chair:  Dan Dumitrescu

Ajith  Abraham - Natural Computation for Business Intelligence from Web Usage Mining

10:40-11:00

Coffee break

11:00-12:20

Workshop NCA (I)  

Chair: Ajith Abraham

11:00-11:20

11:20-11:40

 

11:40-12:00

12:00-12:20

S. Banarjee, C. Grosan, A. Abraham - Crowd behavior modelling using emotional ants

M. Nicoara, C. Grosan, A. Abraham - Geometrical place problems using particle swarm and evolutionary algorithms

 D. Dumitrescu, C.M. Pintea - Inner-update system for traveling salesman problem

V. Ramos, C. Fernandes, A.C. Rosa  - On ants, bacteria and dynamic environments

12:20-14:00

Lunch break

14:00-15:20

SYNASC: Symbolic and numeric computation  

Chair: Stefan Maruster

14:00-14:20

14:20-14:40

 

14:40-15:00

15:00-15:20

M.Marin, T. Ida – Rule-based Programming with \rho Log

K. NabeshimaA Direct Product of Fields Approach to Comprehensive Grobner * Bases over Finite Fields

A.Andreica, D. Stuparu, I. MantuSymbolic Modelling of Database Representations

Y. Feng, Y.H. Li – Checking RSC Criteria by Interpolation Method

15:20-15:40

Coffee break

15:40-17:20

Workshop ACSys   

Chair: Viorel Negru

15:40-16:00

 

16:00-16:20

 

16:20-16:40

 

16:40-17:00

 

17:00-17:20

D.M. Popovici, R. Querrec, F. Harrouet, C. Le Gal, L.D. Serbanati, S. MorvanVirtualDive – a VR-based Educational Virtual Environment

C. Hritcu, S. BuragaA Reference Implementation of ADF (Agent Developing Framework): Semantic Web-based Agent Communication

C. Badica, M. Ganzha, M. PaprzyckiMobile Agents in a Multi-Agent E-Commerce System

 I. Muscalagiu, H.Popa, M. PanoiuDetermining the Number of Messages Transmitted for the Temporary Links in the Case of ABT Family Techniques

A. Florea, E. Kalisz - Embedding emotions in an artificial tutor

17:20-17:40

Coffee break

17:40-18:40

SYNASC: Symbolic modeling and software design 

Chair: Tetsuo Ida

17:40-18:00

 

18:00-18:20

 

18:20-18:40

R. Wettel, R. MarinescuArcheology of Code Duplication: Recovering Duplication Chains from Small Duplication Fragments

C. Badica, M. Teodorescu, C. Spahiu, C. Fox, A. Badica – Integrating Role Activity Diagrams and Hybrid IDEF for Business Process Modeling using MDA

X.L. Zhang, D.Y. Zhu – A Connectivity Analysis Approach in Geometric constraint solving

19:00-21:00

Welcome reception

Monday, September 26

9:00-9:50

Invited talk.    Chair: Gabriel Ciobanu

Gheorghe Paun  - Membrane computing. Basic ideas, results, applications

9:50-10:20

Coffee break

10:20-11:20

Workshop TAPS  (I)

Chair:  Gheorghe Paun 

Workshop PN&WM (I)

Chair: Alexandru Cicortas

10:20-10:40

 

 

 

10:40-11:00

 

11:00-11:20

 

A. Alhazov, R. Freund, A. Riscos-Nunez - One and Two Polarizations, Membrane Creation and Objects Complexity in P Systems

I. Ardelean -  Could P Systems Model Energy-Sensing Behavior in Bacteria?

G. Bel Enguix, D. Jimenez Lopez - Modelling Parallel Phenomena  in Conversations with P Systems

F.L. Tiplea, G. Macovei - Timed Workflow Nets

 

 

F.L. Tiplea, A. Tiplea - Instantiating Nets and Their Applications to Workflow Nets

C. Vidrascu - Modular Analysis of Concurrency in Jumping Nets

 

 

11:20-11:40

Coffee break

11:40-12:40

Workshop TAPS (II)

Chair: Stefan Maruster

Workshop PN&WM  (II)

Chair: Ferucio Ţiplea

11:40-12:00

 

 

 

12:00-12:20

 

 

12:20-12:40

F. Bernardini, F. Romero-Campero, M. Gheorghe, M. Perez-Jimenez, M.

Margenstern, S. Verlan, N. Krasnogor -

On P Systems with Bounded Parallelism

L. Bianco, V. Manca, S. Zorzan - Symbolic Representations of Biological Oscillations

L. Fernandez, V.J. Martinez, F. Arroyo, L.F. Mingo - A Hardware Circuit for Selecting Active Rules in Transition P Systems

I. Camerzan, T. Jucan, O. Prisecaru -  Time Workflow Nets

 

J. Zhong, B. Song - Verification of Resource Constraints for Concurrent Workflow

 

 

H. Motameni, Azad, A. Movaghar, B.Kardel - Verifying and Evaluating UML Activity Diagrams by Converting to CPN

12:40-14:30

Lunch break

14:30-15:45

Workshop TAPS (III)

Chair: Gabriel Ciobanu

Workshop PN&WM (III)

Chair: Cristian Vidrascu

14:30-14:55

 

 

14:50-15:20

 

 

15:20-15:45

 

 

R. Freund, M. Oswald- P Colonies Working in the Maximally Parallel and in the Sequential Mode

P. Frisco, R. Gibson -  A Simulator and an Evolution Program for Conformon-P Systems

O. Ibarra, S. Woodworth - On Symport/ Antiport P Systems with One or Two Symbols

 

J.-J. Huo, Y.-N. Xia, C.-Y. Yuan, W.-L. Qu - Workflow Management Modeling and Simulation

J. Jiang, X. Zhou, Y. Sun - Component-Level Reduction Rules for Time Petri Nets Based on DTPN

 H. Motameni, A. Movaghar, M. Mozafari -  Evaluating UML State Diagrams Using Colored Petri Net

15:45-16:10

Coffee break

16:10-17:10

Workshop NCA  (II)   

Chair:  Ajith Abraham

16:10-16:30

16:30-16:50

 

16:50-17:10

 

R.V. Florian - A reinforcement learning algorithm for spiking neural networks

E. Kaslik, L. Braescu, St. Balint - On the controllability of the continuous-time Hopfield-type neural networks

D. David, L. Diosan, D. Dumitrescu - A new computational model based on Ising machine: Ising model with rays

17:10-17:30

Coffee break

17:30-18:30

Workshop NCA (III)

Chair: Dan Dumitrescu

17:30-17:50

 

17:50-18:10

 

18:10-18:30

E. Bautu, A. Bautu, H. Luchian - Symbolic regression on noisy data with genetic and gene expression programming

E. Bautu, A. Bautu, H. Luchian - A GEP-based approach for solving Fredholm

first kind integral equations

S.C. Cheran, G. Gargano, P. Cerello, R. Belotti - Computer-aided diagnosis

for lung CT using artificial life models

Tuesday, September 27

9:00-9:50

Invited talk. Chair: Tetsuo Ida

Brigitte Trousse - Role of Knowledge/Annotations in  Complex KDD Processes.
Illustration in Web Usage Mining

9:50-10:20

Coffee break

 

10:20-11:40

SYNASC: Data clustering & image processing   Chair: Brigitte Trousse

10:20-10:40

 

10:40-11:00

 

11:00-11:20

 

11:20-11:40

G. Serban, A. Campan – A New Core-based Method for Hierarchical Incremental Clustering

V. PatrascuA Generalization of Gustafson-Kessel Algorithm Using a New Constraint Parameter

L. State, C. Cocianu, P. Vlamos, V. StefanescuUsing the adapted Innovation Algorithm for Noise Reduction in Image Processing

L.Stanescu, D.D. Burdescu,C.Stoica SpahiuUsing R-Trees in Content-based Region Query with Spatial Bounds

11:40-12:00

Coffee break

12:00-13:15

Workshop TAPS (IV)

Chair: Gheorghe Păun

12:00-12:25

 

12:25-12:50

 

12:50-13:15

 

M. Gutierrez-Naranjo, M. Perez-Jimenez, A. Riscos-Nunez, F. Romero-Campero - Characterizing Tractability with Membrane Creation

D. Pescini, D. Besozzi, G. Mauri - Investigating Local Evolutions in Dynamical Probabilistic P Systems

A. Profir, E. Gutuleac, E. Boian - Simulation of Continuous-time P Systems using Descriptive Rewriting Timed Petri Nets

 

13:15-21:00

Lunch + town tour + conference dinner

Wednesday, September 28

9:00-9:50

Invited talk.  Chair: Tudor Jebelean

Tetsuo Ida - Symbolic Computing Grid for Computational Origami

9:50-10:20

Coffee break

10:20-11:40

SYNASC: Scientific computing systems & user interfaces

Chair:  Tetsuo Ida

10:20-10:40

10:40-11:00

 

11:00-11:20

 

11:20-11:40

L. Dragan, S. M. Watt – Performance Analysis of Generics in Scientific Computing

V. Niculescu, G.S. Moldovan – Building an Object Oriented Computational Algebra System Based on Design Patterns

Z. Lazar,A. Fanea, V. Ciobotariu-Boer, D. Petrascu, B.ParvCOMODI: On the Graphical User Interface

M. Dragan – Using Excel as a Front-end for MLF

12:00-14:00

Lunch break

14:00-15:20

SYNASC: Data mining

Chair:  Daniela Zaharie

14:00-14:20

 

14:20-14:40

 

14:40-15:00

15:00-15:20

A.Bartkowiak, P. Lipinski – Some Remarks on Evaluation of Correlation Dimension for 5 stock data

C. Gyorodi, R. Gyorodi, M. Pater, O.Boc, Z. David – AFOPT Algorithm for Multi-Level Databases

C. Gyorodi, R. Gyorodi, M. Pater, O.Boc, Z. David – Adaptive AFOPT Algorithm

D. Pop, V. Negru, C. Jichici - A combinative method for decision tree construction

15:20-15:40

Coffee break

15:40-17:20

Workshop CAVIS (I)

Chair: Dana Petcu

15:40-16:00

 

16:00-16:20

 

16:20-16:40

 

M. Carmen Ruiz, D. Cazorla, F. Cuartero, J.J.PardoA formal specification and performance evaluation in the purchase phase in the SET protocol

L. Kovacs, T. JebeleanAn algorithm for automated generation of invariants for loops with conditionals

T. Jebelean, L. Szakacs - Functional-based synthesis of online systolic multipliers

 

16:40-17:00

Coffee break

17:00-18:00

Workshop CAVIS (II)

Chair: Tudor Jebelean

17:00-17:20

 

17:20-17:40

 

17:40-18:00

G. Ciobanu, K.N. Sridhar – Specifications and verification of network protocols by process algebra

M. Danes, D. Lucanu, G. CiobanuSpecification of coordinated objects and verification of their temporal properties

L. Capra – Colored Petri Nets State-Space Reduction via Symbolic Execution

 

18:00-18:20

Coffee break

18:20-19:20

Workshop  NCA (IV) 

Chair: Vitorino Ramos

18:20-18:40

18:40-19:00

19:00-19:20

A. Gog, D. Dumitrescu - A model for parallel evolutionary search

R.I. Lung, D. Dumitrescu - A new subpopulation model for multimodal optimization

D. Zaharie - Density-based clustering with crowding differential evolution

Thursday, September 29

9:00-10:20

SYNASC: Cryptography & compression algorithms

Chair : Luminita State

9:00-9:20

9:20-9:40

9:40-10:00

10:00-10:20

B. Groza, D. Petrica – Cryptanalysis of an Authentication Protocol

S.IfteneGeneral Secret Sharing Based on Determinants

A.Popovici, D. PopoviciA Generalization of the Cellular Automata Rule-30 Cryptoscheme

I.PopaData compression using surrounding contexts

10:20-10:40

Coffee break

10:40-12:20

SYNASC: Distributed and parallel computation

Chair: Tudor Jebelean

10:40-11:00

 

11:00-11:20

11:20-11:40

11:40-12:00

 

D.PetcuAdapting a Partitioning-based Heuristic Load-balancing
Algorithm to Heterogeneous Computing Environments
                                          

H.A. Grebla, C. CenanDistributed Database Replication – A Game Theory

D. OnchisMultiple 1D data parallel wavelet transform

S. Sethupathy, N. Park, M. PaprzyckiLogic Restructuring for Delay Balancing in Wave-Pipelined Circuits: an Integer Programming Approach

12:00-12:20

Closing